Filtr Taśmowy z Płukaniem taśmy ściekami oczyszczonymi Filtr Taśmowy (FT-P) został zaprojektowany do mechanicznego rozdziału cząstek stałych od cieczy (ścieków, wód procesowych, chłodniczych, itp.).
Proces odbywa się na taśmie filtracyjnej bez końca. W cyklu pracy taśma przesuwając się filtruje, wynosi zatrzymane cząstki w formie placka poza strefę filtracji, odwadnia je powyżej cieczy, zrzuca do kontenera. W drodze powrotnej taśma jest płukana oczyszczonymi ściekami pod ciśnieniem ok. 6 bar. Przesuw taśmy filtracyjnej jest regulowany przetwornikiem częstotliwości (falownikiem) w zależności od stopnia jej zamulania (przyblokowania filtracji przez taśmę). Filtr jest sterowany automatycznie ze sterownika komputerowego z ekranem dotykowym. Konstrukcja filtra wykonana jest ze stali nierdzewnej 304. Jest prosta i łatwa do obsługi eksploatacyjnej.
Taśmy filtrujące dobierane są do rodzaju ścieków i zawiesiny, możliwe jest też wspomaganie pracy filtra przez stosowanie flokulantów przed filtrem. Powoduje to tworzenie się większych flokuł w cieczy, które łatwiej zatrzymują się na taśmie filtracyjnej. Ciecz przed filtracją jest zatrzymywana w zbiorniku nad taśmą, co ułatwia równomierne obciążenie jej powierzchni i tworzenie się na niej placka filtracyjnego. Przyblokowanie filtracji przez taśmę powoduje podwyższenie poziomu cieczy, co uruchamia przesuw taśmy odsuwając placek ponad ciecz i podając do filtracji taśmę przepłukaną.
Proponujemy trzy podstawowe modele filtrów, stosowana jest do nich taśma o prześwicie ok.200 mikronów
Zastosowanie filtra taśmowego umożliwia przy bardzo małych kosztach eksploatacyjnych znaczne obniżenie ładunku zanieczyszczeń dla oczyszczalni i tym samym obniżenie kosztów eksploatacji oczyszczalni biologicznej. Mniejszy ładunek zanieczyszczeń – mniejsze zapotrzebowanie na powietrze. Koszty inwestycyjne zakupu filtra taśmowego są korzystne w stosunku do budowy tradycyjnych osadników wstępnych. Kubatura filtrów jest mała, a tym samym ich zabudowa szczególnie w obiektach istniejących jest łatwa. Filtr wymaga do zabudowy powierzchni ok. 6m2 plus strefa komunikacyjna następne 6m2. Proces filtracji na filtrze taśmowym przebiega etapowo: dopływ ścieków do komory uspokojenia – filtracja – tworzenie się placka filtracyjnego – transport placka ponad powierzchnię cieczy – odwadnianie na taśmie – zrzut do kontenera, do leja pompy osadowej lub prasy. Na filtrze taśmowym zawiesina ze ścieków jest usuwana przed rozpoczęciem procesu fermentacji beztlenowej, przez co ulega znacznemu zmniejszeniu ilość wydzielanych zapachów. Ulega również zmniejszeniu ilość produkowanych przez oczyszczalnie osadów wtórnych przez zmniejszenie ładunku zanieczyszczeń przed procesem biologicznym.
Uwaga – filtr taśmowy zapewnia redukcję zawiesiny o 60%
- BZT5 o 30%, odwodnienie osadu do 20-25% suchej masy w osadzie, koszty inwestycyjne maleją o 25% w stosunku do zastosowania osadnika wstępnego.